19 Maj 2014

Współczesna diagnostyka obrazowa wykorzystująca nowoczesne i nieinwazyjne technologie pozwala na bardzo dokładną ocenę uszkodzenia kolana – twierdzi dr Wojciech Rogala z Centrum Diagnostycznego HELIMED. Pozwala na zaplanowanie zabiegu endoprotezy kolana indywidualnie dla każdego pacjenta – dodaje ortopeda dr Mariusz Smolik jeden z lekarzy Sport-Kliniki w Żorach.

NEWSWEEK:„Co znaczy „Kolano szyte na miarę”?

MARIUSZ SMOLIK: Każdy zabieg operacyjny powinien być starannie zaplanowany i dopasowany do deformacji u pacjenta. Współczesna diagnostyka obrazowa daje możliwość wykonania zdjęcia metodą cyfrową, co umożliwia uzyskanie na jednym zdjęciu obrazu całej kończyny dolnej, tak kluczowego w planowaniu przedoperacyjnym. Dodatkowo obrazy z rezonansu magnetycznego pozwalają chirurgowi zobaczyc jak naprawdę – z dokładnością do mm – wyglądają powierzchnie stawu kolanowego, ze wszystkimi, nawet bardzo subtelnymi zmianami. Połączenie obu technik pozwala na zaprojektowanie specjalnych narzędzi i wyprodukowanie ich dla indywidualnego pacjenta. Tak zaplanowany zabieg endroprotezy kolana uwzględnia anatomię pacjenta, podobnie jak garnitur szyty na miarę.

NEWSWEEK:„Brzmi bardzo nowocześnie czy jendak nie oznacza to dla pacjenta szeregu kłopotliwych badań i dodatkowego czasu spędzonego w pracowniach diagnostycznych”?

WOJCIECH ROGALA: Współczesna diagnostyka obrazowa to nowoczesny sprzęt wykorzystujący innowacyjne i nieinwazyjne technologie, które w połączeniu z doświadczonym zespołem lekarzy i techników umożliwiają nam szybką i trafną diagnozę. Dzięki temu możemy wdrożyć szybko odpowiednie leczenie i monitorować jego efekty. W praktyce oznacza to ,że staramy się w ciągu jednego dnia zdiagnozować pacjenta i przekazać ortopedom wszystkie niezbędne informacje konieczne do kwalifikacji do endoprotezy „na miarę”. Cały proces diagnostyczny i leczniczy odbywa się w jednym ośrodku.

MARIUSZ SMOLIK: Następnie wyniki RTG i rezonansu przesyłane są przez ortopedę do fabryki w Memphis, gdzie inżynierowie projektują sterylne szablony dla pacjenta. Projekt przesyłany jest do akceptacji przez ortopedę i już 3 tygodnie później możliwe jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

NEWSWEEK:„Jakie wymierne korzyści ma pacjent z tej nowoczesnej technologii”?

MARIUSZ SMOLIK: Z pewnością tak perfekcyjne przygotowanie do zabiegu wpływa na jego koncowy rezultat. Proteza kolana jest lepiej dopasowana, dzięki czemu służy dłużej. Czas zabiegu jest krótszy, co wiąże się z mniejszą utratą krwi i krótszym pobytem w szpitalu. Procedura jest małoinwazyjna i oszczędzająca tkanki. Umożliwia to szybszy powrót do aktywności fizycznej po zabiegu.