USG

USG, czyli ultrasonografia, to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, podstawowe w wielu dziedzinach medycyny, dzięki któremu możemy zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych. Badanie nie naraża pacjenta na promieniowanie rentgenowskie (w przeciwieństwie do tomografii komputerowej). Metoda ta stosowana jest szczególnie w diagnostyce narządów ciała, m.in.: jamy brzusznej, szyi, tkanek powierzchownych, a także naczyń krwionośnych (metodą Dopplera).

Badanie USG jest bezbolesne, a wykonywane przez lekarza. Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Fragment ciała, który będzie poddawany diagnostyce, pokrywany jest specjalnym, nieszkodliwym dla pacjenta żelem, w celu łatwiejszego przewodzenia impulsów.

Badanie ultrasonograficzne uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych badań, dlatego nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jego wykonania. Nie powinno wykonywać się badań USG jedynie w miejscach otwartych ran, oparzeń, a także urazów kości. Przeciwwskazaniem może być również złamanie, które zostało świeżo zamknięte (ze względu na to, że badanie przeprowadzane na takiej części ciała może powodować ból).

USG

Przed badaniem

W trakcie badania

Po badaniu

O czym należy pamiętać przed badaniem?

Przed badaniem
 • W dniu badania należy zgłosić się do pracowni z oryginałem skierowania.
 • Należy zgłosić się 15 minut przed godziną wizyty (niepełnoletni muszą pojawić się wraz z opiekunem prawnym lub faktycznym).
 • Należy dostarczyć dokumentację wcześniejszych badań TK, MR, RTG, USG oraz pozostałą dokumentację medyczną (np. opinie lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, itp.).
 • Konieczne jest okazanie dowodu osobistego lub książeczki zdrowia dziecka (w przypadku osoby niepełnoletniej).
 • Zalecamy, aby wszelkie wartościowe rzeczy i biżuterię zostawić w domu.

O czym należy pamiętać w trakcie badania

W trakcie badania

Komfort

 • Pacjent badany jest w ubraniu (może zostać jednak poproszony o zdjęcie elementów ubioru znajdujących się w okolicy zakresu badania), dlatego zalecamy ubrać się w luźną odzież.

 • W trakcie wykonywania badania pacjent pozostaje nieruchomo.

 • Dokładne wskazówki dotyczące właściwego ustawienia i przybrania odpowiedniej pozycji udzieli personel medyczny wykonujący badanie.

Bezpieczeństwo

 • W trakcie badania pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z personelem medycznym, w każdej chwili może zgłosić swoje obawy lub dolegliwości.
 • Badanie jest bezbolesne i zazwyczaj trwa około kilkunastu minut.

Po badaniu

Po badaniu

Po wykonaniu badania można od razu spożywać posiłki, prowadzić samochód i wrócić do zwyczajnej aktywności.

Odbiór wyników:

 • Wynik badania składa się z papierowego wydruku opisu badania oraz zdjęcia z aparatu USG.
 • Poprzez wiadomość SMS pacjent zostanie poinformowany o możliwości odbioru wyniku, istnieje również możliwość sprawdzenia statusu badania bezpośrednio na stronie www.helimed.pl lub za pośrednictwem rejestracji telefonicznej.
 • Wynik badania pacjent może odebrać osobiście lub za pomocą osoby wcześniej przez niego upoważnionej (druk upoważnienia dostępny jest poniżej). Istnieje również możliwość przesłania wyniku kurierem.

 

 

Finansowanie

Ubezpieczenie prywatne

Ubezpieczenie prywatne

Posiadamy umowę na wykonywanie badań diagnostycznych z prywatnymi jednostkami, takimi jak: GSU Ubezpieczenia, ICR i wiele innych.

Oferujemy pacjentom szybkie i dogodne terminy wizyt. W celu umówienia badania, prosimy o kontakt z rejestracją telefoniczną, bezpośrednio w pracowni lub z Państwa opiekunem ubezpieczeniowym.

Badania odpłatne

Badania odpłatne

W każdej naszej pracowni istnieje możliwość wykonania badania odpłatnego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów oferujemy szybkie i dogodne terminy wizyt.

Szczegółowe informacje dotyczące terminów, jak również cen za poszczególne badania, udziela Rejestracja telefoniczna lub bezpośrednio pracownicy pracowni.

Ultrasonografia

Ultrasonografia, czyli popularne badanie USG, jest bezpieczną metodą diagnostyczną, która może być wielokrotnie powtarzana, nawet w niewielkich odstępach czasu. To ważne, bo dzięki USG lekarz błyskawicznie i bezboleśnie poznaje tajemnice organizmu. Do obrazowania wnętrza ludzkiego ciała wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne (w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich), poza tym nie ma konieczności wprowadzania do organizmu żadnych płynów, aby powstał kontrast. Każdy narząd odbija ultradźwięki inaczej, dzięki czemu można rozpoznać jego strukturę.

Placówki, w których przeprowadzamy badanie: USG

Sprawdź
services_item_find_img.png