Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa (TK) to badanie diagnostyczne wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, które jest nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas badania głowica aparatu tomograficznego krąży wokół okolicy określonych partii ciała pacjenta, wytwarzając promieniowanie i wykonując serię zdjęć.

W zależności od potrzeb diagnostycznych, TK może być wykonana z podaniem kontrastu (w celu uzyskania wyraźniejszego obrazu), jak również bez. Środek kontrastowy jest płynem podawanym dożylnie lub doustnie i pozostaje w organizmie przez czas trwania badania, pomagając uwidocznić głębię szczegółów obrazu.

TK jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne – nad pacjentem podczas badania czuwa lekarz, pielęgniarka i technik obsługujący aparat.

Z uwagi na fakt, że technika badania wykorzystuje promieniowanie jonizujące, istnieją niektóre przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Badanie nie jest między innymi dostępne dla kobiet w ciąży. Nasz personel w rejestracji telefonicznej i w pracowni udzieli szczegółowych informacji i sprawdzi ewentualne przeciwwskazania przed każdym badaniem.

Tomografia komputerowa

Przed badaniem

W trakcie badania

Po badaniu

O czym należy pamiętać przed badaniem?

Przed badaniem
 • 2 godziny przed badaniem można pić tylko wodę niegazowaną; leki zażywane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • W przypadku badań z kontrastem należy nie jeść przez 6 godzin.
 • Należy zgłosić się 15 minut przed godziną wizyty (niepełnoletni muszą pojawić się wraz z opiekunem prawnym lub faktycznym). W przypadku badań specyficznych (np. TK jamy brzusznej, TK miednicy małej) prosimy o kontakt z pracownią lub rejestracją telefoniczną celem przekazania szczegółowych wytycznych.
 • Jeśli badanie wymaga podania środka kontrastowego, konieczne jest okazanie wyniku poziomu kreatyniny we krwi (ważny 30 dni). W przypadku TK bez kontrastu nie jest on wymagany, lecz należy pamiętać, że w trakcie samego badania lekarz może zadecydować o konieczności podania kontrastu dla uzyskania dokładniejszego obrazu. W tym przypadku brak wyniku kreatyniny może wiązać się z koniecznością powtórzenia badania w innym terminie.
 • Należy dostarczyć dokumentację wcześniejszych badań TK, MR, RTG, USG oraz pozostałą dokumentację medyczną (np. opinie lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, itp.).
 • Konieczne jest okazanie dowodu osobistego lub książeczki zdrowia dziecka (w przypadku osoby niepełnoletniej).
 • Zalecamy, aby wszelkie wartościowe rzeczy i biżuterię zostawić w domu.

W trakcie badania

W trakcie badania

Komfort

 • Pacjent badany jest w ubraniu (może zostać jednak poproszony o zdjęcie elementów ubioru znajdujących się w okolicy zakresu badania), dlatego zalecamy ubrać się w luźną odzież, pozbawioną metalowych elementów, takich jak: guziki, pasek, zamek, itp.

 • Podczas wykonywania badania, pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole i pozostaje nieruchomo w pozycji leżącej (najczęściej na plecach). Podczas badania pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu i bezruch – celem uzyskania prawidłowych obrazów diagnostycznych.

Bezpieczeństwo:

 • W trakcie badania pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z personelem medycznym, w każdej chwili może zgłosić swoje obawy lub dolegliwości.

 • Badanie jest bezbolesne i zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

Po badaniu

Po badaniu

Po wykonaniu badania można spożywać posiłki, prowadzić samochód i wrócić do zwyczajnej aktywności.

Po badaniu z użyciem środka kontrastowego

 • Dla bezpieczeństwa pacjent proszony jest o pozostanie przez około 20 minut na terenie pracowni. Jeśli nie wystąpią działania niepożądane, może opuścić placówkę.

 • Zaleca się, aby po badaniu wypijać około dwa litry płynów dziennie przez kolejne dwa dni, co wspomoże wydalenie środka kontrastowego z organizmu.

 • Kobieta karmiąca piersią nie powinna karmić dziecka w ciągu 24 h po badaniu, a ściągnięty w tym czasie pokarm powinien zostać wylany.

Odbiór wyników

 • Wynik badania składa się z papierowego wydruku opisu badania, jak również z płyty CD, na której zapisane są obrazy z badania wraz z opisem.
 • Poprzez widomość SMS pacjent zostanie poinformowany o możliwości odbioru wyniku, istnieje również możliwość sprawdzenia statusu badania tutaj lub za pośrednictwem rejestracji telefonicznej.
 • Wynik badania pacjent może odebrać osobiście lub za pomocą osoby wcześniej przez niego upoważnionej (druk upoważnienia dostępny jest poniżej). Istnieje również możliwość przesłania wyniku kurierem.

Finansowanie

NFZ

NFZ

HELIMED posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonanie badań refundowanych. W celu możliwości skorzystania z prawa do świadczenia opieki zdrowotnej, konieczne jest:

 • posiadanie skierowania z poradni specjalistycznej od lekarza specjalisty;
 • dostarczenie do pracowni oryginału skierowania do 21 dni od momentu rejestracji na badanie.

Pracownie, w których wykonujemy badania refundowane przez NFZ, jak również informacje o pierwszych wolnych terminach, dostępne są w zakładce PLACÓWKI.

Ubezpieczenie prywatne

Ubezpieczenie prywatne

Posiadamy umowę na wykonywanie badań diagnostycznych z prywatnymi jednostkami, takimi jak: PZU Zdrowie S.A., Medicover, Lux Med, Enel-med, Compensa TU, Singnal Iduna Polska TU S.A., Polmed, holsaMED, GSU Ubezpieczenia, Saltus Ubezpieczenia, ICR, Inter Polska i wiele innych.

Oferujemy pacjentom szybkie i dogodne terminy wizyt. W celu umówienia badania, prosimy o kontakt z rejestracją telefoniczną, bezpośrednio w pracowni lub z Państwa opiekunem ubezpieczeniowym.

Badania odpłatne

Badania odpłatne

W każdej naszej pracowni istnieje możliwość wykonania badania odpłatnego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów oferujemy szybkie i dogodne terminy wizyt.

Badanie przeprowadzone jest za pomocą promieniowania jonizującego, dlatego też wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza.

Szczegółowe informacje dotyczące terminów, jak również cen za poszczególne badania, udziela Rejestracja telefoniczna lub bezpośrednio pracownicy pracowni.

Wielowarstwowe badanie narządów

Główną przewagą tomografii komputerowej, w stosunku do badań radiologii klasycznej, jest możliwość precyzyjnego różnicowania gęstości tkankowej narządów wewnętrznych ciała człowieka. Wykorzystując źródło promieniowania, jakim jest obracana wokół pacjenta lampa, tworzony jest obraz szeregu przekrojów, składanych następnie za pomocą systemu komputerowego w obraz diagnostyczny. Precyzja urządzeń pozwala na uzyskanie obrazu warstwy przekroju grubości kilku milimetrów.

Znieczulenie

Badania w znieczuleniu

Badanie tomografii komputerowej (TK) wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, jest nieinwazyjne i bezbolesne. U części osób dorosłych jak również u dzieci przeprowadzenie badania jest niemożliwe ze względu na klaustrofobię, hałas lub konieczność pozostania bez ruchu przez dłuższy czas.

Pracownie HELIMED oferują możliwość wykonania odpłatnie badań TK w znieczuleniu.
Wskazaniem może być lęk lub nadpobudliwość ruchowa, która uniemożliwiałaby prawidłowe wykonanie badania.
Przypominamy jednak, że przeprowadzanie tego typu badań nie wiąże się z bólem.

Korzyści z wykonania badania w znieczuleniu są zdecydowanie większe, niż potencjalne ryzyko wystąpienia powikłań.
Stan pacjenta w znieczuleniu jest stale kontrolowany przez anestezjologa.

Badania wykonywane są w pracowni zlokalizowanej w Katowicach, ul. Panewnicka 65 oraz w pracowni w Sosnowcu, ul. Teatralna 11

Regulamin badań w znieczuleniu.

Szczegółowe informacje dostępne na naszej infolinii (32 355 95 10) lub bezpośrednio w pracowni.

Badania w znieczuleniu

Placówki, w których przeprowadzamy badanie: Tomografia komputerowa

Sprawdź
services_item_find_img.png

FAQ

Czy lekarz jest obecny przy badaniu?

Lekarz jest obecny przy badaniu.

Które z badań jest lepsze: badanie tomograficzne czy rezonansem magnetycznym?

Oba rodzaje badań wykorzystują najnowocześniejsze metody diagnostyczne, jednak w zależności od rozpoznania, o wyborze jednego z nich powinien zdecydować lekarz kierujący na badanie.

Czy muszę osobiście odbierać wynik badania?

Wynik badania pacjent może odebrać osobiście lub za pomocą osoby wcześniej przez niego upoważnionej, formularz dostępny jest na stronie www.helimed.pl. Istnieje również możliwość przesłania wyniku kurierem.

 

 

Po co się podaje środek kontrastowy?

Środek kontrastowy jest płynem podawanym dożylnie i pozostaje w organizmie przez czas trwania badania, pomagając uwidocznić głębię szczegółów obrazu.

Czy badanie TK jest bolesne?

Badanie TK jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne – nad pacjentem podczas badania czuwa lekarz, pielęgniarka i technik obsługujący aparat tomografu.

Czy menstruacja jest przeciwwskazaniem do badania TK?

Menstruacja nie jest przeciwskazaniem do wykonania badania.

Czy trzeba się rozebrać do badania?

Pacjent badany jest w ubraniu (może zostać jednak poproszony o zdjęcie elementów ubioru znajdujących się w okolicy zakresu badania), dlatego zalecamy ubrać się w luźną odzież, pozbawioną metalowych elementów, takich jak: guziki, pasek, zamek, itp.

Zalecamy, aby wszelkie wartościowe rzeczy i biżuterię zostawić w domu

 

Jak się ma przygotować do badania chory na cukrzycę?

Musi być 6 godzin bez jedzenia, więc o odpowiedniej porze musi wziąć insulinę i zjeść, a na badanie zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia. Przed zarejestrowaniem się na badanie powinien powiadomić o tym osobę rejestrującą.

Jak długo trwa badanie TK?

Badanie jest bezbolesne i zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

Jaka jest różnica pomiędzy środkiem kontrastowym jonowym, a niejonowym?

Oba środki są z jodem, ale środek niejonowy jest nisko jodowy. Podawanie jego zaleca się przy alergiach oraz badaniach małych dzieci.

Czy można zażyć leki przed badaniem TK?

Leki zażywane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy przed badaniem TK pacjent powinien mieć umytą głowę?

Badania tomograficzne nie wymagają od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań.

Czy po badaniu TK można zjeść?

Po wykonaniu badania można spożywać posiłki, prowadzić samochód i wrócić do zwyczajnej aktywności.

Czy po badaniu TK można wykonać badanie MR? Czy nie jest to szkodliwe?

Można, nie jest to szkodliwe.

Czy po badaniu TK jest potrzebna osoba towarzysząca?

W trakcie badania pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z personelem medycznym, w każdej chwili może zgłosić swoje obawy lub dolegliwości. Nie ma konieczności obecności osoby towarzyszącej podczas badania.

Czy po badaniu TK można kierować samochodem?

Po wykonaniu badania można spożywać posiłki, prowadzić samochód i wrócić do zwyczajnej aktywności.

Dlaczego zaraz po badaniu TK nie można wyciągnąć wenflonu?

Dla bezpieczeństwa pacjent proszony jest o pozostanie przez około 20 minut na terenie pracowni. Jeśli nie wystąpią działania niepożądane, może opuścić placówkę.

Jakie są możliwości diagnostyczne tomografii komputerowej w ocenie patologii narządu ruchu?

Zdjęcie tomograficzne obrazuje strukturę kostną, jamy szpikowe oraz tkanki miękkie. Największe zasługi oddaje w diagnostyce układu kostnego- uważane jest za najdokładniejszą z metod badających strukturę kośćca. Nieco mniej dokładna jest informacja na temat jam szpikowych i ich zawartości oraz dane uzyskane z tkanek miękkich.

Czy tomografia komputerowa jest popularna (bezpieczna) w badaniach czaszki?

W ostatnich latach nastąpiło upowszechnienie dostępności tomografii komputerowej. Jest to metoda opierająca się o promieniowanie rentgenowskie. Pozwala stosunkowo szybko uzyskać obraz struktur kostnych i mózgu. Pozwala śledzić wiele procesów patologicznych - krwawienia, niedotlenienia, niektóre wady rozwojowe (wrodzone), guzy (szczególnie położone w górnej połowie czaszki) oraz oceniać zmiany pourazowe. Część schorzeń w obrębie mózgowia prowadzi do powstania zwapnień. Są one widoczne na zdjęciach tomograficznych. Jest to metoda bardzo bezpieczna i stąd wynika również jej popularność.