RTG

RTG (potocznie zwane również rentgenem lub prześwietleniem) to badanie diagnostyczne wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Jest nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na wykonaniu kilku zdjęć przy użyciu promieniowania. Często stosowane w medycynie, głównie w diagnostyce układu kostnego, narządów klatki piersiowej oraz układu moczowego i pokarmowego.

Podczas badania nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa lekarz i technik obsługujący aparat rentgena.

Technika badania wykorzystuje promieniowanie jonizujące, dlatego istnieją niektóre przeciwwskazania do jego wykonania. Nie jest ono chociażby dostępne dla kobiet w ciąży. Nasz personel w rejestracji telefonicznej i w pracowni udzieli szczegółowych informacji i sprawdzi ewentualne przeciwwskazania przed każdym badaniem.

RTG

Przed badaniem

W trakcie badania

Po badaniu

O czym należy pamiętać przed badaniem?

Przed badaniem
 • W dniu badania należy zgłosić się do pracowni z oryginałem skierowania.
 • Należy zgłosić się 15 minut przed godziną wizyty (niepełnoletni muszą pojawić się wraz z opiekunem prawnym lub faktycznym).
 • Należy dostarczyć dokumentację wcześniejszych badań TK, MR, RTG, USG oraz pozostałą dokumentację medyczną (np. opinie lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, itp.).
 • Konieczne jest okazanie dowodu osobistego lub książeczki zdrowia dziecka (w przypadku osoby niepełnoletniej).
 • Zalecamy, aby wszelkie wartościowe rzeczy i biżuterię zostawić w domu.

O czym należy pamiętać w trakcie badania

W trakcie badania

Komfort

 • Pacjent badany jest w ubraniu (może zostać jednak poproszony o zdjęcie elementów ubioru znajdujących się w okolicy zakresu badania), dlatego zalecamy ubrać się w luźną odzież, pozbawioną metalowych elementów takich jak: guziki, pasek, zamek, itp.

 • W trakcie wykonywania badania pacjent pozostaje nieruchomo.

 • Podczas badania pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu i bezruch – celem uzyskania prawidłowych obrazów diagnostycznych.

 • Dokładne wskazówki dotyczące właściwego ustawienia i przybrania odpowiedniej pozycji udzieli personel medyczny wykonujący badanie.

Bezpieczeństwo

 • W trakcie badania pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z personelem medycznym, w każdej chwili może zgłosić swoje obawy lub dolegliwości.
 • Badanie jest bezbolesne i zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

Po badaniu

Po badaniu

Po wykonaniu badania można od razu spożywać posiłki, prowadzić samochód i wrócić do zwyczajnej aktywności.

Odbiór wyników:

 • Wynik badania składa się z papierowego wydruku opisu badania oraz płyty CD, na której zapisane są obrazy z badania wraz z opisem.

 • Poprzez widomość SMS pacjent zostanie poinformowany o możliwości odbioru wyniku, istnieje również możliwość sprawdzenia statusu badania na stronie www.helimed.pl lub za pośrednictwem rejestracji telefonicznej.

 • Wynik badania pacjent może odebrać osobiście lub za pomocą osoby wcześniej przez niego upoważnionej (druk upoważnienia dostępny jest poniżej). Istnieje również możliwość przesłania wyniku kurierem.

Finansowanie

Inne

Inne

Posiadamy umowę na wykonywanie badań diagnostycznych z różnymi jednostkami. Aby skorzystać z prawa do świadczenia opieki zdrowotnej, konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza z poradni, która podpisała z HELIMED umowę na wykonywaniem badań.

Oferujemy pacjentom szybkie i dogodne terminy wizyt. W celu umówienia badania prosimy o kontakt z Rejestracją telefoniczną lub bezpośrednio w pracowni.

Ubezpieczenie prywatne

Ubezpieczenie prywatne

Posiadamy umowę na wykonywanie badań diagnostycznych z prywatnymi jednostkami, takimi jak: Medicover, Compensa TU, Polmed, holsaMED, GSU ubezpieczenia, Inter Polska, ICR.

Oferujemy pacjentom szybkie i dogodne terminy wizyt. W celu umówienia badania, prosimy o kontakt z rejestracją telefoniczną, bezpośrednio w pracowni lub z Państwa opiekunem ubezpieczeniowym.

Badania odpłatne

Badania odpłatne

W każdej naszej pracowni istnieje możliwość wykonania badania odpłatnego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów oferujemy szybkie i dogodne terminy wizyt.

Badanie przeprowadzone jest za pomocą promieniowania rentgenowskiego, dlatego też wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza.

Szczegółowe informacje dotyczące terminów, jak również cen za poszczególne badania, udziela Rejestracja telefoniczna lub bezpośrednio pracownicy pracowni.

RTG

Promieniowanie rentgenowskie daje możliwość prześwietlenia praktycznie każdej części ciała. Obecnie jest to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. W niektórych przypadkach badanie RTG wykonywane jest jako badanie rutynowe i przesiewowe.

Szczególną cechą badań RTG jest wyraźne uwidacznianie układu kostnego, dzięki czemu pozwalają one wykluczyć wszelkiego rodzaju złamania czy przemieszczenia kości, jak i zmiany zwyrodnieniowe. Wykonuje się je także w rozpoznaniu schorzeń stawów, chorób serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego.

Placówki, w których przeprowadzamy badanie: RTG

Sprawdź
services_item_find_img.png