Rezonans magnetyczny

Rezonans Magnetyczny (MR) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie obrazowe. Do diagnozy narządów ludzkiego ciała wykorzystuje silne pole elektromagnetyczne. Jest szczególnie przydatne do oceny stanu ośrodkowego układu nerwowego (mózgowia i rdzenia kręgowego), stawów i tkanek miękkich oraz narządów jamy brzusznej i miednicy.

W zależności od potrzeb diagnostycznych, może być wykonane z podaniem kontrastu (w celu uzyskania wyraźniejszego obrazu), jak również bez niego. Środek kontrastowy jest płynem podawanym dożylnie i pozostaje w organizmie przez czas trwania badania, pomagając uwidocznić głębię szczegółów obrazu.

MR jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne – nad pacjentem podczas badania czuwa lekarz, pielęgniarka i technik obsługujący aparat rezonansu.

Z uwagi na fakt, że technika badania wykorzystuje silne pole magnetyczne, istnieją niektóre przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Badanie nie jest między innymi dostępne dla osób noszących rozrusznik serca, posiadających obce ciała metaliczne w organizmie (np. implant słuchowy, opiłki w oku, itp.) lub będących w pierwszym trymestrze ciąży. Nasz personel w rejestracji telefonicznej i w pracowni udzieli szczegółowych informacji i sprawdzi ewentualne przeciwwskazania przed każdym badaniem.

Rezonans magnetyczny

Przed badaniem

W trakcie badania

Po badaniu

O czym należy pamiętać przed badaniem?

Przed badaniem
  • 2 godziny przed badaniem można pić tylko wodę niegazowaną; leki zażywane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza.

  • Należy zgłosić się 15 minut przed godziną wizyty (niepełnoletni muszą pojawić się wraz z opiekunem prawnym lub faktycznym).

  • Jeśli badanie wymaga podania środka kontrastowego, konieczne jest okazanie wyniku poziomu kreatyniny we krwi (ważny 30 dni). W przypadku MR bez kontrastu nie jest on wymagany, lecz należy pamiętać, że w trakcie samego badania lekarz może zadecydować o konieczności podania kontrastu dla uzyskania dokładniejszego obrazu. W tym przypadku brak wyniku kreatyniny może wiązać się z koniecznością powtórzenia badania w innym terminie.

  • Należy dostarczyć dokumentację wcześniejszych badań TK, MR, RTG, USG oraz pozostałą dokumentację medyczną (np. opinie lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, itp.).

  • Konieczne jest okazanie dowodu osobistego lub książeczki zdrowia dziecka (w przypadku osoby niepełnoletniej).

  • Zalecamy, aby wszelkie wartościowe rzeczy i biżuterię zostawić w domu.

W trakcie badania

W trakcie badania

Komfort:

  • Pacjent badany jest w ubraniu (może zostać jednak poproszony o zdjęcie elementów ubioru znajdujących się w okolicy zakresu badania), dlatego zalecamy ubrać się w luźną odzież, pozbawioną metalowych elementów, takich jak: guziki, pasek, zamek, itp.

  • Podczas wykonywania badania, pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole i pozostaje nieruchomo w pozycji leżącej (najczęściej na plecach). Dla podniesienia komfortu wewnątrz tunelu, zainstalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja.

  • Podczas badania aparat MRI emituje dźwięki o różnym natężeniu, które w indywidualnych przypadkach mogą być odczuwane jako nieprzyjemne. W celu zmniejszenia poziomu hałasu, pacjent zakłada słuchawki lub zatyczki do uszu.

Bezpieczeństwo:

  • W trakcie badania pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z personelem medycznym, w każdej chwili może zgłosić swoje obawy lub dolegliwości.

  • Do pomieszczenia nie wolno wnosić metalowych przedmiotów (takich jak klucze, zegarki, karty magnetyczne, telefony, CZY spinki do włosów), trzeba też usunąć makijaż, protezy zębowe, biżuterię, aparat słuchowy, okulary, itp.

  • Badanie jest bezbolesne, trwa około 20-60 minut.

Po badaniu

Po badaniu

Po wykonaniu badania można od razu spożywać posiłki, prowadzić samochód i wrócić do zwyczajnej aktywności.

Po badaniu z użyciem środka kontrastowego

  • Dla bezpieczeństwa pacjent proszony jest o pozostanie przez około 20 minut na terenie pracowni. Jeśli nie wystąpią działania niepożądane, może opuścić placówkę.

  • Zaleca się, aby po badaniu wypijać około dwa litry płynów dziennie przez kolejne dwa dni, co wspomoże wydalenie środka kontrastowego z organizmu.

  • Kobieta karmiąca piersią nie powinna karmić dziecka w ciągu 24 h po badaniu, a ściągnięty w tym czasie pokarm powinien zostać wylany.

Odbiór wyników

  • Wynik badania składa się z papierowego wydruku opisu badania, jak również z płyty CD, na której zapisane są obrazy z badania wraz z opisem.
  • Poprzez wiadomość SMS pacjent zostanie poinformowany o możliwości odbioru wyniku, istnieje również możliwość sprawdzenia statusu badania tutaj lub za pośrednictwem rejestracji telefonicznej.

  • Wynik badania pacjent może odebrać osobiście lub za pomocą osoby wcześniej przez niego upoważnionej (druk upoważnienia dostępny jest poniżej). Istnieje również możliwość przesłania wyniku kurierem.

Finansowanie

NFZ

NFZ

HELIMED posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonanie badań refundowanych. W celu możliwości skorzystania z prawa do świadczenia opieki zdrowotnej, konieczne jest:

  • posiadanie skierowania z poradni specjalistycznej od lekarza specjalisty;
  • dostarczenie do pracowni oryginału skierowania do 21 dni od momentu rejestracji na badanie.

Pracownie w których wykonujemy badania refundowane przez NFZ, jak również informacje o pierwszych wolnych terminach dostępne są w zakładce PLACÓWKI

Ubezpieczenie prywatne

Ubezpieczenie prywatne

Posiadamy umowę na wykonywanie badań diagnostycznych z prywatnymi jednostkami, takimi jak: PZU Zdrowie S.A., Medicover, Lux Med, Enel-med, Compensa TU, Singnal Iduna Polska TU S.A., Polmed, holsaMED, GSU Ubezpieczenia, Saltus Ubezpieczenia, ICR, Inter Polska i wiele innych.

Oferujemy pacjentom szybkie i dogodne terminy wizyt. W celu umówienia badania, prosimy o kontakt z rejestracją telefoniczną, bezpośrednio w pracowni lub z Państwa opiekunem ubezpieczeniowym.

Badania odpłatne

Badania odpłatne

W każdej naszej pracowni istnieje możliwość wykonania badania odpłatnego. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów oferujemy szybkie i dogodne terminy wizyt.

Na badanie wymagane jest skierowanie od lekarza (istnieje możliwość, aby w dniu badania skierowanie wystawił lekarz HELIMED).

Szczegółowe informacje dotyczące terminów, jak również cen za poszczególne badania, udziela Rejestracja telefoniczna lub bezpośrednio pracownicy pracowni.

Najbardziej dynamiczna technika obrazowa

HELIMED ma ponad 20-letnie doświadczenie w wykonywaniu badań rezonansu magnetycznego. Podstawą do osiągnięcia najwyższej jakości w diagnostyce jest nasz wysoki standard wyposażenia, w tym najnowsze aktualizacje oprogramowań.

Jako lider technologii w dziedzinie rezonansu magnetycznego, HELIMED był pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła maszynę 3 Tesla MRI Siemens Skyra do szpitala uniwersyteckiego UCK. Aparat ten ma dwukrotnie większą siłę pola magnetycznego, niż standardowe urządzenia na rynku, co pozwala na jeszcze wyższą jakość obrazowania.

Obok strony technologicznej, kluczowym czynnikiem sukcesu jest również wiedza naszego zespołu medycznego. Nie wahamy się inwestować w podnoszenie kwalifikacji i rozwój personelu. Świadczy o tym między innymi fakt, że jesteśmy jedną z nielicznych firm w Polsce, która z dużym zespołem regularnie uczestniczy w wiodących kongresach radiologicznych ECR w Wiedniu i RSNA w Chicago.

Ze względu na zróżnicowane portfolio naszej pracowni (w tym głośne partnerstwa z wiodącymi szpitalami), nasz zespół składa się z renomowanych specjalistów w odpowiednich podspecjalizacjach radiologii. Zintegrowana infrastruktura IT w HELIMED pozwala na konsultacje w czasie rzeczywistym z dodatkowymi ekspertami (np. koncentrującymi się na radiologii neurologicznej lub ortopedycznej), jeśli jest to konieczne. Zapewnia nam to stale wysoki standard opisywanych badan w każdej pracowni, nawet w wysoce skomplikowanych przypadkach.

Znieczulenie

Neurologia

Ortopedia

Ciało i narządy

Badania w znieczuleniu

Badanie rezonansu magnetycznego (MR) jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. U części osób dorosłych jak również u dzieci przeprowadzenie badania jest niemożliwe ze względu na klaustrofobię, hałas lub konieczność pozostania bez ruchu przez dłuższy czas.

Pracownie HELIMED oferują możliwość wykonania odpłatnie badań MR w znieczuleniu.
Wskazaniem może być lęk lub nadpobudliwość ruchowa, która uniemożliwiałaby prawidłowe wykonanie badania.
Przypominamy jednak, że przeprowadzanie tego typu badań nie wiąże się z bólem.

Korzyści z wykonania badania w znieczuleniu są zdecydowanie większe, niż potencjalne ryzyko wystąpienia powikłań.
Stan pacjenta w znieczuleniu jest stale kontrolowany przez anestezjologa.

Badania wykonywane są w pracowni zlokalizowanej w Katowicach, ul. Panewnicka 65 oraz w pracowni w Sosnowcu, ul. Teatralna 11

Regulamin badań w znieczuleniu.

Szczegółowe informacje dostępne na naszej infolinii (32 355 95 10) lub bezpośrednio w pracowni.

Badania w znieczuleniu

Rezonans w neurologii

Badanie rezonansem magnetycznym jest dziś podstawową metodą w diagnostyce neurologicznej. Ze względu na lokalizację pracowni w jednostkach specjalizujących się w leczeniu neurologicznym (m. in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny  im. św. Jadwigi w Opolu lub Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w wykonywaniu badań z powyższego zakresu.

Od początku istnienia HELIMED współpracujemy z firmami farmaceutycznymi przy wykonywaniu badań naukowych w zakresie neuroradiologii, m.in. oceniających skuteczność leczenia chorych na stwardnienie rozsiane lub chorobę Alzheimera.

Częsty lub przewlekły ból pochodzenia neurologicznego, tak powszechny w dzisiejszych czasach, zwykle spowodowany jest napięciem kumulowanym w obrębie głowy lub kręgosłupa. Rezonans magnetyczny stosuje się zarówno w trakcie występowania dolegliwości, jak również zapobiegawczo. Tego typu badanie pozwala na postawienie trafnej diagnozy, która przełoży się na ograniczenie ilości stosowanych środków farmakologicznych oraz zmniejszenie ilość ataków. Gorąco zachęcamy do skorzystania z najnowocześniejszych metod diagnostycznych w naszych placówkach.

Rezonans w neurologii

Rezonans w ortopedii

Badanie rezonansem magnetycznym w chwili obecnej jest podstawową metodą w diagnostyce ortopedycznej. Ze względu na lokalizację pracowni  w jednostkach specjalizujących się w leczeniu ortopedycznym (m. in. Galen Ortopedia w Bieruniu lub Sport Klinika w Żorach) możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w wykonywaniu badań z powyższego zakresu. Drużyny sportowe, takie jak ZAKSA Kędzierzyn Koźle i Piast Gliwice, a także Polski Związek Biathlonu ufają naszym specjalistom i przyjeżdżają do HELIMED na diagnostykę obrazową w ortopedii. Jako pacjent możesz korzystać z tego samego poziomu wiedzy, jak profesjonalni sportowcy.

Nasi lekarze, z uwagi na duże doświadczenie  w diagnostyce ortopedycznej, prowadzą warsztaty w Akademia Siemens Healthineers, gdzie dzielą się swoją szeroką wiedzą i szkolą innych lekarzy w dziedzinie ortopedii.

Rezonans w ortopedii

Rezonans w badaniu ciała i narządów

Badanie rezonansem magnetycznym jest również podstawową metodą w diagnostyce obrazowej. Dzieje się tak dlatego, że umożliwia otrzymywanie obrazów wszystkich okolic ciała. Badanie to, jako że identyfikuje zmiany nieuchwytne w innych metodach obrazowania, jest szczególnie przydatne w zakresie wczesnej diagnostyki onkologicznej i oceny wielu zmian ogniskowych i nowotworowych. Ponadto nieinwazyjnie ocenia drogi żółciowe (cholangiografia MR), naczynia krwionośne (angiografia MR) i układ moczowy (urografia MR) bez potrzeby podawania kontrastu dożylnego (rolę kontrastu pełnią wówczas naturalne płyny: żółć, krew i mocz).

Od początku istnienia HELIMED współpracuje z firmami farmaceutycznymi przy wykonywaniu badań naukowych z zakresu onkologii, m.in. oceniających skuteczność leczenia chorych na czerniaka.

Rezonans w badaniu ciała i narządów

Placówki, w których przeprowadzamy badanie: Rezonans magnetyczny

Sprawdź
services_item_find_img.png

FAQ

Na czym polega badanie MR?

Rezonans Magnetyczny jest badaniem obrazowym wykorzystującym do oceny narządów ludzkiego ciała pole elektromagnetyczne.

Czy lekarz jest obecny przy badaniu?

Badanie MR jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne – nad pacjentem podczas badania czuwa lekarz, pielęgniarka i technik obsługujący aparat rezonansu.

W trakcie badania pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z personelem medycznym, w każdej chwili może zgłosić swoje obawy lub dolegliwości.

Czy badanie MR jest bolesne?

Badanie MR jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne.

Które z badań jest lepsze: badanie tomograficzne czy rezonansem magnetycznym?

Oba rodzaje badań wykorzystują najnowocześniejsze metody diagnostyczne, jednak w zależności od rozpoznania, o wyborze jednego z nich powinien zdecydować lekarz kierujący na badanie.

Po co mam donieść wcześniej skierowanie na badanie MR?

W przypadku badania refundowanego przez NFZ, oryginał skierowania należy dostarczyć do pracowni w terminie 14 dni od momentu zapisania się na badanie, wynika to z obowiązujących przepisów prawa.

Czy muszę osobiście odbierać wynik badania?

Wynik badania pacjent może odebrać osobiście lub za pomocą osoby wcześniej przez niego upoważnionej, formularz dostępny jest na stronie www.helimed.pl. Istnieje również możliwość przesłania wyniku kurierem.

Po co się podaje środek kontrastowy?

Środek kontrastowy jest płynem podawanym dożylnie i pozostaje w organizmie przez czas trwania badania, pomagając uwidocznić głębię szczegółów obrazu.

Czy menstruacja jest przeciwwskazaniem do badania MR?

Menstruacja nie jest przeciwskazaniem do wykonania badania.

Czy elementy stomatologiczne w jamie ustnej są przeciwwskazaniem do badania rezonansem magnetycznym?

Z uwagi na fakt, że technika badania wykorzystuje silne pole magnetyczne, istnieją niektóre przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Badanie nie jest między innymi dostępne dla osób noszących rozrusznik serca, posiadających obce ciała metaliczne w organizmie (np. implant słuchowy, opiłki w oku, itp.) lub będących w pierwszym trymestrze ciąży. Nasz personel w rejestracji telefonicznej i w pracowni udzieli szczegółowych informacji i sprawdzi ewentualne przeciwwskazania przed każdym badaniem.

Czy wkładka wewnątrzmaciczna jest są przeciwwskazaniem do badania MR?

Wkładka wewnątrzmaciczna nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania na aparacie MR o mocy 1,5 T. Wskazana jest kontrola ginekologiczna celem sprawdzenie prawidłowego ułożenia wkładki po wykonanym badaniu.

Czy trzeba się rozebrać do badania?

Pacjent badany jest w ubraniu (może zostać jednak poproszony o zdjęcie elementów ubioru znajdujących się w okolicy zakresu badania), dlatego zalecamy ubrać się w luźną odzież, pozbawioną metalowych elementów, takich jak: guziki, pasek, zamek, itp.

Zalecamy, aby wszelkie wartościowe rzeczy i biżuterię zostawić w domu.

Do pomieszczenia nie wolno wnosić metalowych przedmiotów (takich jak klucze, zegarki, karty magnetyczne, telefony, CZY spinki do włosów), trzeba też usunąć makijaż, protezy zębowe, biżuterię, aparat słuchowy, okulary, itp.

Jak długo trwa badanie MR?

Badanie jest bezbolesne, trwa około 20-60 minut.

Czy można zażyć leki przed badaniem MR?

Leki zażywane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy do badania MR powinno się zmyć makijaż?

Zaleca się, aby w dniu badania zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali kolorowych) i lakieru do włosów, gdyż może to mieć negatywny wpływ na otrzymane obrazy.

Czy po badaniu TK można wykonać badanie MR? Czy nie jest to szkodliwe?

Można, nie jest to szkodliwe.

Czy po badaniu MR jest potrzebna osoba towarzysząca?

W trakcie badania pacjent cały czas ma możliwość kontaktu z personelem medycznym, w każdej chwili może zgłosić swoje obawy lub dolegliwości. Nie ma konieczności obecności osoby towarzyszącej podczas badania.

Czy po badaniu MR można kierować samochodem?

Po wykonaniu badania można od razu spożywać posiłki, prowadzić samochód i wrócić do zwyczajnej aktywności.