16.09.2016

Superprecyzja w walce z chorobą - najnowszy rezonans magnetyczny 3T w Polsce

Superprecyzja w walce z chorobą - najnowszy rezonans magnetyczny 3T w Polsce
Superprecyzja w walce z chorobą - najnowszy rezonans magnetyczny 3T w Polsce

         W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego przy ul. Medyków 14 w Katowicach-Ligocie powstała nowa pracownia rezonansu magnetycznego z najnowszym w Polsce aparatem rezonansu magnetycznego MAGNETOM Skyra 3T firmy Siemens. W dniu 16.09.2016 odbyło się jej uroczyste otwarcie.

Wątroba, trzustka lub całe ciało w HD? Oczywiście!

Najnowszy aparat rezonansu magnetycznego Siemens Skyra 3T w Polsce. Co to daje pacjentowi?

        Nowoczesny 3-teslowy aparat rezonansu zainstalowany w Centrum Diagnostycznym HELIMED na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wyposażony jest w system TrueForm umożliwiający dokładną ocenę zmian chorobowych. W urządzeniu zastosowano także nowatorską technologię Tim 4G (Total Imaging Matrix), umożliwiającą połączenie dowolnych cewek pomiarowych w całość, którą system rozpoznaje, jako jedną, dużą matrycę pomiarową. To rozwiązanie pozwala na skanowanie w dużym polu widzenia czyli badanie dużych obszarów lub nawet całego ciała pacjenta, bez konieczności zmiany cewek i przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej rozdzielczości. Co to oznacza dla potencjalnego chorego? Możliwości aparatu pozwalają na uzyskanie obrazów w wysokiej jakości co przy jednoczesnym braku konieczności zmiany cewek w trakcie badania zdecydowanie skraca czas jego trwania.

„Pacjencie, nie ruszaj się!” – to już przeszłość!

         Diagnostyka przy użyciu MAGNETOM Skyra 3T firmy Siemens jest także o wiele bardziej komfortowa dla chorego. Zastosowanie obrazowania równoległego (GRAPPA, CAIPIRINHA) oraz nowoczesnych rozwiązań BLADE i 2D PACE zapewnia redukcję artefaktów ruchowych, dzięki czemu nie ma konieczności, aby Pacjent wstrzymywał oddech w trakcie badania. Nowy sprzęt przyczynia się do udoskonalenia badań w Centrum Diagnostycznym HELIMED w Katowicach i plasuje go wśród najlepiej wyposażonych placówek diagnostycznych w Polsce.

Zyskuje szpital, miasto i pacjenci

         Nowoczesna technologia dostępna jest zarówno dla pacjentów wykonujących badania refundowane przez NFZ jak również dla pacjentów hospitalizowanych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego, w którym leczonych jest rocznie około 25 000 pacjentów. Z ultranowoczesnej diagnostyki skorzystają chorzy ze wszystkich oddziałów szpitala przy ul. Medyków 14, a w szczególności: Gastroenterologii i Hepatologii, Chorób Wewnętrznych, Autoimmunologicznych i Metabolicznych, Pneumonologii, Ginekologii i Położnictwa, Endokrynologii Ginekologicznej, Chirurgii Przewodu Pokarmowego, Neurologii, Udarowego oraz Neurochirurgii.

Także dla rozwoju nauki i medycyny

         Dostęp do nowoczesnego 3T aparatu rezonansu daje badaczom i lekarzom nowe możliwości uczestnictwa w projektach naukowych i badaniach klinicznych, które wymagają użycia tak zaawansowanych technologii. W ich efekcie mogą zostać opracowane nowe leki lub metody leczenia chorób, które do tej pory były nieuleczalne. Pacjenci z regionu już teraz mogą brać udział w innowacyjnych terapiach wykorzystywanych w badaniach klinicznych, które do tej pory omijały Śląsk.