31.08.2015

Nowoczesny aparat RTG w Katowicach

Nowoczesny aparat RTG w Katowicach
Nowoczesny aparat RTG w Katowicach

Jeden z najnowocześniejszych aparatów radiologicznych w Europie jest już dostępny dla pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach

Urządzenie warte 2 mln zł, wyposażone m.in. w tor wizyjny, to nowa szansa dla blisko 2 tysięcy pacjentów rocznie. Aparat wykonuje wszelkie możliwe badania RTG, a jego szczególnymi zaletami są: szybka możliwość wykrycia, zagrażającej życiu i zdrowiu chorego, nieszczelności w zespoleniu po operacjach chirurgicznych (np. w obszarze przewodu pokarmowego) oraz precyzyjna diagnostyka potencjalnych zmian nowotworowych. Urządzenie może uratować życie pacjenta w takim sensie, że jeśli bardzo szybko uda nam się wykryć nieprawidłowość i zareagować to ryzyko dotkliwych dla chorego konsekwencji zdrowotnych znacznie maleje – tłumaczy dr hab. Joanna Pilch-Kowalczyk, radiolog.

            Aparat służył będzie m.in. pacjentom oddziałów szpitalnych oraz poradni przyklinicznych. Jego ogromną zaletą jest ograniczenie do absolutnego minimum dawki promieniowania, którą otrzymuje chory w trakcie badania. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w niezwykle funkcjonalny, specjalistyczny stół, który znacznie usprawnia wykonanie badania np. u pacjentów mających problemy z samodzielnym poruszaniem się.

            Wyposażenie w supernowoczesny sprzęt to znacznie większe szanse sporządzenia maksymalnie precyzyjnej analizy przeprowadzonych badań (dynamiczny zapis umożliwia cofnięcie się do wybranego przez wykonującego badanie momentu) oraz nowe perspektywy dydaktyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i lekarzy w trakcie specjalizacji.

            Firma HELIMED Diagnostic Imaging już od 1999 roku współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym dostarczając najwyższej klasy sprzętu diagnostycznego i wykonywaniu usług radiologicznych. Obecna inwestycja w nowoczesną pracownię RTG jest uzupełnieniem wieloletniej współpracy, a jeden z najważniejszych szpitali klinicznych w Polsce uzyskuje dostęp nie tylko do nowoczesnego sprzętu, ale również do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych wspierających radiologię